Başlangıç Üzerine

2007-12-14 23:01:00
1986 yılında üniversite öğrencisiydim. O yıllarda ev arkadaşlarımdan birinin askerliğini yeni bitiren bir arkadaşı geldi ve bize operasyon yaptıkları köylerde olan bazı tüyler ürpertici olaylar anlattı. Anlatsam bile inanılmayacağını düşündüğüm için detayına girmiyorum. PKK'nın ilk eylemler yapmaya başladığı yıllarda biz büyük şehirlerin göbeğinde bile koyu bir karanlık içindeydik. Sol bir grup üniversite yurtlarına bomba süsü verilmiş bir pankart asmıştı ve o gece o tarafa bakan odalarda kalan bütün öğrenciler karakola götürüldüler. Yani yüzlerce kişi bir pankart yüzünden sorguya çekildi, eziyet edildi. Biz şehrin göbeğinde bunları yaşarken doğuda neler yaşandığını düşünmek bile zor.

Yani 1984 yılında Güneydoğu'da silahlı bir ayaklanma başlatabilmek için çok uygun bir zemin vardı. Aslında sadece PKK değil, çok sayıda Kürt ve Türk yada Türk/Kürt örgütü de silahlı mücadele vermek gerektiğine inanıyordu, ama kimse böyle birşeyin başarılı olabileceğini düşünmüyordu. O kadar sert bir askeri yönetim vardı ve herşey o kadar sıkı kontrol ediliyordu ki, silahlı bir hareketin birkaç ay bile dağlarda dayanamayacağı düşünülüyordu.

Bildiğim kadarıyla 1983 yada 1984 yılında PKK Suriye'de (muhtemelen Şam'da) bir toplantı yapıp o zaman yurtdışında temsilcileri olan çeşitli Türk ve Kürt örgütlerini bu toplantıya çağırdı. Amaçları "silahlı mücadele"ye başlayacaklarını ilan etmek ve kendilerini destekleyerek katılacak örgütleri yanlarına almaktı. Bildiğim kadarıyla hiçbir örgüt katılmadı. Zaten 1980 öncesinde PKK'nın bölgedeki diğer örgütlere yaşam şansı vermeyen saldırgan politikasından dolayı kimsenin böyle birşeye yanaşma ihtimali pek de yoktu. Yani biraz taktik gereği bir çağrıydı bu. Ardından da Eruh ve Şemdinli eylemleri yapılarak adını duyurdu.

İlk zamanlarda bu eylem büyük bir şok yarattı. Gazeteler bir açıklama yapamadılar bu duruma. Eşkiya dendi, şaki dendi. En sonunda da terörist ismi bulundu. Ama öyle büyük bir baskı vardı ki, kısa zamanda belli bölgelerde ciddi bir destek almayı başardı. Başlangıçta 5-10 kişilik küçük gerilla gruplarıydı sadece, hızla gruplar 20-30 kişiye hatta daha büyük sayılara ulaştı. Bu süreçte PKK'nın herhangi bir uluslararası güçle ilişkisinin olabileceğini sanmıyorum. Kimse için önemli bir varlık değildi. Bu daha sonraları olmuş olabilir ancak.

0
0
0
Yorum Yaz