Genel Olarak Erginlenme Ayinleri

2008-07-31 01:02:00
Erginlenme ayinlerinin ozelliklerine Hirisriyanlik Elestirisi Calismasinda tekrar bir goz atip, Isa'nin carmiha gerilmesine kadar olan sureci bir kez de bu bilgi esliginde inceleyelim. Helenist mistik dinlerde erginlenme ayinlerinin genel ozelliklerini birlikte bir kez daha hatirlayalim.

Erginlenme ayinleri genellikle uc asamadan olusuyordu

- Cile ve perhiz
- Kutsal su ile temizlenme
- Verilecek sirlarin saklanacagina yemin ederek sirlara ulasma

Erginlenme Töreni’nin amacı adayı önceki dönemin statü ve davranışlar sisteminden koparmaktır. Adaya kirli bir nesne gibi davranılır ve aşağılanır. Aday da kendine işkence ederek ve adeta bir bellek kaybı yaşamış gibi davranarak eski davranış sisteminden ve statüsünden tamamen kopar. İlkel topluluklarda çoğu zaman fiziksel sınavlar biçiminde olur bu. Afrika’da sünnet veya diş sökmek, Kuzey Amerika’da göğüs adalelerinden asılmak, Okyanusya’da parmak kesmek gibi. Erginlenme sırasında aday ‘eksik’ hali ile ölmüş ve ‘tamamlanmış’ olarak yeniden doğmuştur. Erginlenme Törenleri’nin bu sembolik ölüm ve yeniden doğum teması ritüelin esasını oluşturur.

Hiristiyanligin Kokeni

Daha once ayrintili sekilde anlattigimiz bu erginlenme ayinleri Osiris, Orpheus, Attis, Dionysos gibi olup yeniden dirilen tanrilarin yasadigi sureci bir tekrarlama ve bu sayede onla birlesme anlami tasiyordu.

0
0
0
Yorum Yaz