"Helal Kesim" Nasıl Yapılır?

2008-01-04 18:28:00
Müslüman ülkelerden gelen birçok insanın halkının ağırlığı hristiyan olan ülkelerde kesilen tavuk, koyun ve dana etlerini yemediğini gördüm. Öyle ki önlerine konulan tavuk etine hiç dokunmayan çok sayıda müslüman gördüm. Özellikle Araplar bu konuda oldukça kararlı davranıyorlar. Neden yemediklerini sorunca da bu hayvanların helal kesim yapılmamasından kaynaklı olduğunu öğrendim. Gerçekten de Avrupa ülkelerinde birçok Arnavut ve Arap, Türk kasap ve marketlerinden üzerlerinde "helal kesim" yazılan marketlerden etlerini alırlar.

Peki helal kesim nedir? Helal kesim hayvanın elle kesilip kanının akıtılmasıdır. Avrupa ülkelerinde bildiğim kadarıyla hayvanlar önce şoklanır, sonra kesilirler. Bu da kanının bir kısmının hayvanın içinde kalmasına neden olur. Halbuki canlı olarak yapılan kesimde hayvan can çekişir ve böylece kanın tamamına yakını dışarı akıtılır. Bazı uyanıklar buna elle kesmeyi de ekliyorlar. Bir piliç fabrikasında her bir pilicin elle kesilmesi onlara göre "helal kesim" oluyor. Halbuki bu açıdan bakıldığında Türkiye'deki birçok tavuk fabrikası "helal kesim" yapmamış olur. Gördüğüm kadarıyla tavuklar makinede ters çevrilip makinede kesiliyorlar. Kanı akıtılmış oluyor. Bence "helal kesim" sadece kanın akıtılmasıdır. Elle kesmek sonradan yapılmış bir eklentidir.

Bilindiği gibi hıristiyanlıkta kan akıtmak, sünnet etmek gibi bir takım ritüeller çıkarılmıştır ve böylece bu dinin farklı kültürler tarafından daha kolay kabul edilmesi sağlanmıştır. Yahudi ve Arap dinlerinin ise bu konuda daha tutucu davranıp hiç bir revizyona gitmediklerini ve kendi kültürel inançlarını dayatmakta ısrar ettikleirni görüyoruz. Bugün yaşanan "helal kesim" tartışmasının arkasında yatan şey işte bu kültürel/dinsel tutculuktur.

Kanın akıtılması konusuna iki farklı kültürden bakmak istiyorum. Buna iki farklı dini eksen de diyebilirsiniz. Birincisi Altay toplumlarındaki ikincisi ise Sami toplumlarındaki kan kültü. Her ikisi arasında büyük bir fark olmasına karşın başka dinsel nesnelerde de gördüğümüz gibi bir dinsel obje birbirine tümüyle zıt iki anlamı da içerebilir. Birçok nesne hem karanlık hem ışık, hem cennet hem cehennem, hem iyilik hem kötülük ile birlikte eşleştirilmiştir.

0
0
0
Yorum Yaz