Kime ve nasıl selam verilir

2007-12-14 23:07:00
Elimde bir kitap var, 89. baskısını karıştırıyorum şu anda. Daha önce bu kitaptan Ömer bahsinde bahsetmiştim. "Seadet-i Ebediyye" adında, kütük gibi birşey, 1250 sayfa. Yazarı "derin alim, faziletli merhum seyyid Ahmed Mekki efendi hazretleri" imiş.

Buyrun beraber "Selamlaşmak" bölümüne bakalım. Kimlere selam verilmezmiş: 16 madde var, ben ilk sekizini yazayım:

1. Yabancı kızlara, genç kadınlara selam verilmez.
2. Satranç ve her oyunu oynayanalara selam verilmez.
3. Kumar oynayanlara selam verilmez.
4. İçki içenlere selam verilmez.
5. Gıybet edenlere selam verilmez.
6. Şarkıcılara selam verilmez.
7. Aşikare günah işleyenlere selam verilmez.
8. Kızlara, kadınlara bakanlara selam verilmez.

Kafirlere, ancak iş düştüğü zaman selam verilebilir. Kafiri tebcil ederek saygı göstermek için selam veren kafir olur. Kafiri tayim eden, mesela üstadım gibi sözlerle saygı gösteren, kafir olur (İbni Abidin, cild 5)

(Seadet-i Edebiyye, sayfa 363)


Selamda sünnet şöyledir ki, önce küçük büyüğe, şehirli köylüye, devedeki ata binmi olana, attaki merkebde olana, merkeb üstündeki yaya yürüyene, ayakta olan oturana, efendi hizmetçisine, baba oğluna, ana kızına verir. Rütbe ve nimeti çok olan önce verir. Nitekim, miraç gecesi, önce Allah'u teala selam verdi.

(agy, sayfa 364)

İhtiyaç olduğu vakt, zimmiye selam vermek ve müsafeha etmek caiz olur. Hürmet için ise, caiz olmaz. Kafire hurmet küfrdür.

...

İbni Nüceym Zeyneddin Mısri "rahmetullahi teala aleyh" (Segair ve Kebair) kitabında el ile selam vermek günahtır diyor. İsmail Sivasi, bunu açıklarken (Çünki, el ile selam vermek, kafirlerin adetidir) diyor.

...

Süleymaniye kütüphanesi, Laleli kısmında (3653) sayılı kitabın başında, Ahmed ibni Kemal efendi "rahmetullahi teala aleyh" (Kitab-ül feraid) de diyor ki, (Ebu Ümamenin bildirdiği hadis-i şerifde, (Başkalarına benzemeyenler bizden değildir. Yehudilere ve hıristiyanlara benzemeyiniz! Yehudiler parmakları ile işaret ederek, hıristiyanlar elleri ile işaret ederek, mecusiler de eğilerek selam verirler) buyuruldu.

(agy, sayfa 365)
...

Cami-ul ezher kibar ulemasından olup, 1361 (m. 1942) de vefat eden eşşeyh Ali Mahfuz "rahmetullahi teala aleyh" (El-ibda) kitabının 362. sahifesinde diyor ki (İslamiyete uygun selam vermek unutuldu. Bu, çok kötü adettir. Günaydın demek, el işareti ile selamlaşmak, baş eğmek, yabancı müslümanı görünce selam vermemek, eve girince gördüklerine selam vermemek çok fenadır. Sünneti terk etmektir.)

(agy, sayfa 366)


Not: Bu arada, yazar alıntılarda tırnak yerine parantez kullanıyor, ben de aynen aktardım. Yoruma gerek var mı bilmiyorum. En çok da at üstündekinin eşek üstündekine önce selam vermesi olayına güldüm. Muhammed ile Allah karşılaştıklarında da önce Allah selam vermiş.

0
0
0
Yorum Yaz