Milliyetçilik ve liberalizm kıskacından kurtulmak üzerine

2009-11-13 13:02:00
EMEP GYK üyesi Ercüment Akdeniz, Taraf gazetesi üzerine bir elestiri yazisi yazdi. Tarafa benim de elestirilerim var. Özellikle sendikal harekete daha fazla önem vermesi gerektigi konusunda. Ancak Ercüment Akdeniz'in yazisi insanin aklina baska bazi tartismalari getiriyor.

http://evrensel.net/haber.php?haber_id=61161

Sol hareketin makus talihi bu galiba. Yakinini ve uzagini dogru görememek. Kim sana daha yakin, kim sana daha uzak. Sol hareket bu degerlendirmeyi yaparken hep hata yapmistir. Nedeni nedir diye soracak olursaniz, iktidar hirsi derim. Nedene gecmeden önce olayin ne oldugunu aciklayayim.

Komünist enternasyonal, bütün dünyada devrim yapmak istiyordu. Almanya'da sosyal demokrat parti en güclü partiydi. Sosyal demokratlardan sonra kitlesellik acisindan sirayla fasistler, komünistler ve liberaller geliyordu. Fasist hareket giderek gücleniyordu. Komintern en büyük düsman olarak kimi görüyordu dersiniz? Fasistleri mi? Hayir, sosyal demokratlari. Almanya'daki komünist propagandada 1933'e kadar hemen hemen tamamen sosyal demokratlara saldiri görürsünüz. Halbuki sosyal demokratlar fasizmin yükselmesinin önünde bir engeldi ve komünistler sosyal demokratlarla isbirligi yapmis olsalardi, fasizmi ezebilirlerdi. Yapmadilar, fasizm hepsini ezdi.

Ayni olay Ispanya'da yasanmistir. Komintern, Ispanya'da anarsistlerle isbirligi yapmayip, fasistlerin iktidari almalarina olanak verdi. Kominternin "fasizme karsi birlesik cephe" anlayisi gercekte fasizme karsi olan sosyal demokratlarla, liberallerle vb. birlikte hareket etme anlamina gelmez. Bu "cephe"nin sinif temelinde oldugu söylenir. Bu yüzden de gercekte tamamen bir aldatmacadir. Ortada kimseyle yapilan bir "cephe" falan yoktur, sadece biz birlik istiyoruz seklinde kitlelere dönük bir propaganda aracidir. Sosyal demokratlar, liberaller sinif temelinde bakildiginda burjuvazinin partileridir ve dolayisiyla "cephe"den elenirler.

Bu carpik anlayis Türkiye'deki sol anlayislarda da sürdü. Hatta daha da carpik bir hale geldi. Bütün sol gruplar nerdeyse kendilerine en yakin olan diger gruba karsi daha saldirgan davrandi. Genclik hareketinden cikan ilk devrimci hareketler THKP ve THKO en cok, icinden ciktiklari FKF dolayisiyla yakin olduklari TIP ve TKP'yi elestirdirler. Dikkat edin Devsol'cular en cok kendilerinden ayrildiklari Devyol'culari elestirirlerdi. Benzer sekilde her ayrilan grup icinden geldigi harekete en cok saldirirdi. Bu sadece kendisinin digeri ile olan farkini ortaya koyma cabasinin cok cok ötesine gecmistir. PKK da ayni sekilde önce bölgesindeki diger sol hareketlere saldirarak ise baslamisti.

Ben bu anlayisin nedeni olarak carpik iktidar algisini görüyorum. Bugün dönüp baktigimda aslinda oldukca demokrat sendika sube yöneticilerine bile nasil sendika bürokrati, sermayenin adami diye saldirdigimizi hatirliyorum. Suc bizde degildi, anlayisimiz öyle olusmustu. Politika böyle yapilir saniyorduk.

Evrensel gazetesinin EMEP'li GYK üyesi Ercüment Akdeniz'in yazdigi Taraf elestirisi insanin aklina bu carpik anlayisi getiriyor. Iki tarafli kiskac altinda oldugumuz üzerinden bir argüman gelistiriyor. Iki tarafin gericiligini esitliyor ve ücüncü yol ariyor. Tabii ki bu EMEP'in yolu olacak. Sorun surda, bu iki taraf ayni sekilde gerici midir? Bir taraf icin Kürtlere urgan sallayanlar diyor, pek güzel. Bahceli secim meydanlarinda Ocalan icin ip atiyordu, Onur Öymen ise bütün Kürtler icin ipi ativerdi.

Bir taraf böyle bir fasizm istiyor, bunu savunuyor. Peki diger "gerici" "Taraf"imiz nasil gericidir. Yazar söyle basliyor: "6 Kasım protesto haberleri için 7 Kasım gazetelerini karıştırdığınızda, öğrenci eylemlerine sayfalarında en küçük yer veren gazetenin Taraf olduğunu göreceksiniz. Her konuda uzman ve fikir üreten köşe yazarlarının ise konuyu teğet geçmeyi yeğlediklerini fark edeceksiniz." Vay anasi. Demek 6 Kasim protestolarina az yer vermisler, vay alcaklar. Taraf gazetesi YÖK'e toz kondurmuyormus falan diyor ama bunlara örnek vermemis, Nisanyan'in bir yazisini almis, bunda da ben acikcasi fazla anlamli bir sey bulamadim.

Biraz egri oturup dogru konusmak gerekmez mi? Taraf gazetesi milliyetci, fasist, statükocu anlayislarla sürekli bogusuyor. Nerdeyse haftada bir Genelkurmay Taraf'a bir uyari yapiyor, dava aciyor vb. Böyle bir olay ile 6 Kasim protestosuna "az yer vermek" esitlenip de "ücüncü yol"a kosun uyanikligi yapilir mi? Yapilir tabii. Ama herkes yemez.

0
0
0
Yorum Yaz