Tevrat'ta Sunu Nasıl Yapılır?

2008-01-04 18:21:00
Roux, Altay halklarında kurbanın kanının akıtılmasının kötü birşey olduğuna inandıklarını döne döne anlatır. Ancak farklı kültürlerde aynı konuda birbirine birebir zıt inanışlar oılduğunu görürüz. Samilerde ise tam tersidir. Hayvanın kanının akıtılmaması düşünülemez bile. Hatta kanın akıtılması ve çeşitli yerler dökülmesi yada sürülmesi kutsallığın bir parçasıdır.

Eski Ahit'in Levililer bölümü kutsal ritüellerin nasıl gerçekleştirileceğini anlatır tamamen. Levililer, 12 İsrail oymağından biridir ve görevleri rahipliktir. Bölüm sunuların nasıl yapılacağını anlatarak başlar ve bu ritüeller defalarca tekrar edilir. Sunular, yakmalık sunu, tahıl sunusu, esenlik sunusu, günah sunusu, suç sunusu şeklinde sınıflandırılır. Her birinde de detaylı olarak ritüel tarif edilir. Konumuzla ilgili kısımları aktaralım.

Yakmalık Sunu

Eğer yakmalık sunu sığırsa, kusursuz ve erkek olmalı. RAB`bin sunuyu kabul etmesi için onu Buluşma Çadırı`nın giriş bölümünde sunmalı.  Elini yakmalık sununun başına koymalı. Sunu kişinin günahlarının bağışlanması için kabul edilecektir.  Boğayı RAB`bin önünde kesmeli. Harun soyundan gelen kâhinler boğanın kanını getirip Buluşma Çadırı`nın giriş bölümündeki sunağın her yanına dökecekler. Sonra kişi yakmalık sunuyu yüzüp parçalara ayırmalı. (Levilier 1:3-6)

Esenlik sunusu

Elini sununun başına koyup onu Buluşma Çadırı`nın giriş bölümünde kesmeli. Harun soyundan gelen kâhinler kanı sunağın her yanına dökecekler.  Kişi esenlik sunusunun bazı parçalarını RAB için yakılan sunu olarak sunmalı. Sununun bağırsak ve işkembe yağlarını,  böbreklerini, böbrek üstü yağlarını, karaciğerden böbreklere uzanan perdeyi ayıracak. (Levililer 3: 2-4)

Günah sunusu

Boğayı Buluşma Çadırı`nın giriş bölümüne, RAB`bin önüne getirip elini onun başına koymalı ve RAB`bin huzurunda onu kesmeli. Meshedilmiş kâhin boğa kanının birazını Buluşma Çadırı`na götürecek. Parmağını kana batırıp En Kutsal Yer`in* perdesi önünde, RAB`bin huzurunda yedi kez serpecek. Sonra çadırda, RAB`bin huzurunda, buhur sunağının boynuzlarına sürecek. Boğanın artakalan kanını çadırın giriş bölümündeki yakmalık sunu* sunağının dibine dökecek.
(Levililer 4: 4-7)

0
0
0
Yorum Yaz